Podjęcie poszkodowanego na sanie pneumatyczne

Ćwiczenia na lodzie strażaków z KP PSP w Łęcznej oraz druhów z jednostek OSP z terenu gminy Ludwin

W dniu 4 lutego 2024 r. strażacy z KP PSP w Łęcznej przeprowadzili nad jeziorem Piaseczno ćwiczenia z ratownictwa lodowego dla jednostek OSP z terenu gminy Ludwin.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności strażaków podczas prowadzenia działań ratowniczych w związku załamaniem się pokrywy lodowej pod osobą.

Strażacy doskonalili techniki poruszania się po lodzie, samoratowania na wypadek załamania się pod nimi lodu, podejmowania osób poszkodowanych z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu.

Ćwiczenia praktyczne na jeziorze zostały poprzedzone zajęciami teoretycznymi zorganizowanymi w jednostce OSP w Kaniwoli. W trakcie teorii strażakom odświeżono wiedzę dotyczącą: minimalnego wyposażenia jednostek w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań na lodzie, obsługi tego sprzętu, zachowania bezpieczeństwa na obszarach zalodzonych, zabezpieczenia ratowników podczas prowadzonych działań, sposobów  ewakuacji osób poszkodowanych oraz udzielenie im niezbędnej kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Dodatnie temperatury powietrza wpłynęły ostatnio na znaczne osłabienie pokrywy lodowej. Przez to przebywanie na lodzie stało się jeszcze bardziej niebezpieczne.

Apelujemy o rozwagę podczas spacerów wokół akwenów wodnych oraz o nie wchodzenie na lód na rzekach, jeziorach czy innych zbiornikach wodnych. Nikt nie jest w stanie oszacować grubości pokrywy lodowej. Musimy pamiętać, że wychodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, rzekach lub ciekach podejmujemy zawsze ryzyko, że lód może się pod nami załamać!!

 

APELUJEMY O ROZWAGĘ!

NIE WCHODŹ NA LÓD, NIE RYZYKUJ!

CHROŃ SWOJE ŻYCIE I ZDROWIE, MASZ TYLKO JEDNO.

 

Dziękujemy serdecznie Wójtowi Gminy Ludwin Panu Andrzejowi Chabrosowi oraz Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniwoli za odpowiednie zabezpieczenie logistyczne i możliwość wykorzystania obiektu do przeprowadzenia ćwiczeń.

Więcej na:

FB KP PSP w Łęcznej,      

FB OSP Rogóźno,

FB OSP Ludwin,

FB OSP Dratów

Zdjęcia i opracowanie: KP PSP w Łęcznej

Skip to content